„Аз съм щастлив човек. Целият ми живот беше кино. Една километрична лента, в която хубавото беше повече от лошото, а смехът превъзхождаше тъгата“– е житейската равносметка на кинооператора Димо Коларов. Той е човекът, който малцина на улицата…

Творец с неподправен почерк, завещал на българското изкуство монументална живопис, стенописи, декоративни пана и мозайки. Артистичният облик на Пловдив не би имал тази историческа стойност без изображенията, сътворени от Йоан Левиев върху редица фасади и вътрешни стени…

В центъра на Бургас има църква. На отсрещния ъгъл стоял стар дюкян. Над облите прозорци някога пишело: „Пекарна Мир”. Навярно има бургазлии, които още помнят старата фурна в града и малката енергична бабичка – собственичка на дюкяна…

Счита за първия си истински театрален успех ролята на Мишока Мики през 1940 година. Тогава е на 11 години. На сцената се появява едва 3-годишна, когато „играе“ ангелче в ръцете на своя баща. Остава вярна на театъра…

Литературното наследство на Петко Ю. Тодоров – разкази, идилии и драми, създадени в края на XIX и първото десетилетие на XX век – обхваща един от най-самобитните и оригинални страници на нашата белетристика до Първата световна война.…

Сред художниците, чието творчество оформя облика на България от XX век, безспорно се нарежда и Стоян Венев (21 септември 1904 – 20 март 1989) – живописец, карикатурист и график. Той е сред големите имена в българската живопис,…

„В каталога на Националната библиотека, в света от спомени на студенти и учени остава и още един – Милчо Лалков. Неговите книги са онази необикновена бленда от академизъм, въображение и перо на писател, която може само да…