„Аз съм един скептичен романтик, макар че съм способен да правя и много весели спектакли. Заради възрастта не мога да продължавам да бъда наивник, какъвто бях през годините. Признавам, че наивността ми помагаше в професията. За твореца…

Споделени мисли за изкуството, неговия път на творец и вечните послания – запис Златен фонд на БНР, 1979 година: Художникът Васил Стоилов (29 февруари 1904 – 13 февруари 1990) е сред най-видните личности, дошли на този свят…

Той никога не се е стремял към Европа, защото винаги ѝ е принадлежал. Изкуството му, дълбоко национално по дух, излиза далеч извън границите на регионалната значимост. И напълно естествено ЮНЕСКО го обявява за световна личност на 1999…

„Фурия, НЛО, несравним талант”, са част от комплиментите, които Татяна Лолова получава за сценичните си преобразования през годините. А за критиката тя е „актрисище”. „Никога не съм мечтала да бъда нещо друго освен актриса. Знаех, че изкуството…

Кузман Шапкарев (1 февруари 1834 – 18 март 1909) е роден в Охрид във време, когато българите на Балканите носят историческата отговорност да легитимират своята идентичност. От родния си град Шапкарев пише на Георги Сава Раковски през…

„Робърт Бърнс произхожда от фермерско семейство. Неговото детство и младостта му минават изцяло на фона на шотландския пейзаж: високи плата, блата и тресавища, самотни скали и едно бледосиньо небе със седефени облаци. В онази епоха образованието в…

„У Едгар По има една черта, която го отличава рязко от всички други писатели и е негова характерна особеност: това е силата на въображението. Не че той превъзхожда с въображението си останалите писатели, но в неговото въображение…

Александър Балабанов рецитира стихотворението си „Искри“: Това е единственият запис на гласа на професора, който се съхранява в архивите на Българското национално радио. В мемоарната си книга „И аз на тоя свят“ Александър Балабанов разказва, че създава…

Да играеш балет през 1927 година и то в малки градове като Пещера и Горна Оряховица, където неразбирането на това изкуство стига дотам, че мнозина се колебаят дали да заведат съпругите си на спектакъл – за това…

„Успехите на Софийската филхармония са успехи на първокласен симфоничен ансамбъл, с който биха се гордeли много страни” – казва германският диригент Херман Абендрот. Славното минало  У нас развитието на музикалната култура в класиката започва в края на…