„Има една мисъл на Фридрих Ницше за „аполоновското начало” и „дионисиевското начало” в изкуството. Едни таланти са носители на светлината, хармонията, други на дисхармонията, тъмното буйство. У българския поет Никола Фурнаджиев беше заложено повече второто. В неговата…
През 1998 година забележителният театрален и филмов режисьор и педагог, космополит и ерудит проф. Гриша Островски събира театралните си и житейски откровения в книгата „Тъга за истина“ – емоционална изповед за онази истина в живота, която трябва…
Олга Кирчева (1903 – 1978) е българска артистка и сценарист, преподавател по художествено слово във Висшия институт за театрално изкуство „Кръстьо Сарафов“ (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство „Кръстьо Сарафов“), преводач и публицист. Дъщеря е…
„Излъчваща кула с гутенберговски обхват“. Така един от най-влиятелните български интелектуалци Петър Увалиев определя българския си колега и преподавател по радиожурналистика Веселин Димитров (1938 – 2009). Веселин Димитров започва да сътрудничи на Българското национално радио (тогава Радио…
В сложния и богат на индивидуалности художествен живот в България в края на ХIХ и началото на ХХ век едва ли можем да си представим изграждането на следосвобожденската ни култура без личността на проф. Иван (Ян Вацлав)…
„Стихии” от цикъла „Вечната и святата” в изпълнение на поетесата – презапис от плоча. Грандамата на българската литература Елисавета Багряна (псевдоним на Елисавета Любомирова Белчева) – възвеличавана или охулвана, обичана или недолюбвана, разбирана или осъждана, остава вечна…
Мисли за земята, спокойствието и удобството, споделени от Петър Слабаков в интервю от 1975 година: „Вълнение, вътрешно движение и неспокойствие.” Това пожелава Петър Слабаков на слушателите и на себе си. Актьорът, без когото е трудно да си…
Философ, психолог, историк, задълбочен познавач на съвременни и древни езици, включително и санскрит, преводач, поет, музикант – цигулар, пианист и композитор, художник, драматург, археолог, етнограф, нумизмат, педагог, деен общественик. Една енциклопедична личност с богата духовност, но и…
Александър Николаевич Островски (12 април 1823 – 2 юни 1886) е руски драматург, театрален деец, един от създателите на руския нацонален театър. Той внася значителен принос не само в руската, но и в световната литература. Роден е…
„Някъде в края на 1945 година нашият провинциален литературен кръжок беше посетен от Божидар Божилов. Той попадна сред нашата ентусиазирана среда и ний ловяхме всяка дума, излязла от устата му. Тъканта на поезията му беше ефирна, тънка…