„Той живееше продължително време с творбата си и чак когато търсенията му се въплъщаваха в желаната форма и музиката зазвучаваше с необходимата образна сила, се отпускаше и смяташе за завършена творбата — пише доц. Люба Обретенова за…

Създателят на съвременната българска кларинетна школа – така е познат и остава в родната музикална история проф. Сава Димитров (19 октомври 1919 – 26 август 2008). Да цени и обича музиката го научава Христо Дюлгеров – неговият…

Наричан „най-радикалният творец в музикалната история на Европа“, Арнолд Шьонберг очертава съвършено различен път в композиторското мислене на своето време и създава Втората виенска школа. Неговите теоретични разработки променят изцяло съществуващата традиция на композиторско писмо с новата…

„Музикантите, които следяха творчеството на българските композитори, търсеха в афиша името на Георги Тутев и когато го откриеха, не чакаха вечерта на концерта — отиваха още на репетициите, защото знаеха, че новата творба ще бъде нова изненада, за…

Започнала да свири на пиано на 4-годишна възраст, развила се като „дете-чудо“ и усъвършенствала таланта си в консерваториите на Милано, Париж и Берлин, проф. Люба Енчева е една от значимите личности в нашето музикално изкуство. Пианист и…

„Българин съм, роден в София. Мой учител е Панчо Владигеров…" Дълги години така започват анотациите към записите на Алексис Вайсенберг, програмите за концерти в прочути зали, огромният брой материали в най-реномирани вестници, списания, каталози, радио и телевизионни…

Забележителен български музикант, цигулар, диригент и основател на българското симфонично изпълнителско изкуство, една от значимите личности в нашата музикална история. Богата е творческата и житейска биография на проф. Саша Попов (11 юли 1899 – 18 август 1976).…

Катя Филипова (13 май 1949 – 13 май 2012) е певицата с един от най-красивите и изразителни гласове в българската популярна музика през 70-те години на миналия век. Родена е във Варна и израства в музикално семейство.…