Димитър Шишманов (19 ноември 1889 – 1 февруари 1945) е български писател, драматург, дипломат. Юрист по образование, той е автор на разкази, романи, театрални пиеси, критика. Потомствен интелектуалец с разностранни интереси, той навлиза в политиката на България…
„Аз съм щастлив човек. Целият ми живот беше кино. Една километрична лента, в която хубавото беше повече от лошото, а смехът превъзхождаше тъгата“– е житейската равносметка на кинооператора Димо Коларов. Той е човекът, който малцина на улицата…
Има личности, които олицетворяват епохи. Техните имена са отражение от съдбата на цели народи. Поставили паметен знак върху историята на своите страни, вдъхновители на съвременниците си и предвестници на бъдния ден. Такава личност е Джавахарлал Неру, наричан…
„До съвсем скоро изглеждаше, че Европа е преодоляла вековната си враждебна разпокъсаност и е постигнала мир — пише в своята статия „Солидарността е нещо повече" културологът проф. Александър Кьосев — След продължителен и труден процес на обединение, продължил…
Никога не се изличава из паметта ми тоя висок, приведен малко, с голяма глава и черна рунтава брада человек; виждам и сега тъмножълтото му татарско лице, с широко чело, с черни, умни, блестящи очи, дето светеше кротък…
„Той живееше продължително време с творбата си и чак когато търсенията му се въплъщаваха в желаната форма и музиката зазвучаваше с необходимата образна сила, се отпускаше и смяташе за завършена творбата — пише доц. Люба Обретенова за…
Творец с неподправен почерк, завещал на българското изкуство монументална живопис, стенописи, декоративни пана и мозайки. Артистичният облик на Пловдив не би имал тази историческа стойност без изображенията, сътворени от Йоан Левиев върху редица фасади и вътрешни стени…
„Геният идва на земята, казва Пейо Яворов, със своята мисия в едно уречено време, аз вярвам в гения на човешкия дух. Той идва да изпълни една висока мисия, изгаря, за да я освети, и си отива от…
„Той никога не се стараеше да се изтъкне, но работеше спокойно в съответствие е повелята на своя гений и се стремеше да бъде в хармония е това, което го обкръжава — снежните върхове на Хималаите, червената земя…
Създателят на съвременната българска кларинетна школа – така е познат и остава в родната музикална история проф. Сава Димитров (19 октомври 1919 – 26 август 2008). Да цени и обича музиката го научава Христо Дюлгеров – неговият…