Рече Господ на Моисей, казвайки: направи си две тръби сребърни, ковани… И в дните на вашето веселие, и вашите празници, и в новомесечията си възтръбете с тръбите на всесъжението и жертвите за вашето спасение. (Четвърта книга от Петокнижието)
Камбаните са част от живота ни – с тях се раждаме, с тях умираме. Звънът на камбаните е свързан с радост и скръб, с война и мир, с национални и религиозни празници и церемонии, с живота, културата и съдбата като цяло на много поколения българи. Счита се, че камбаните възникват през бронзовия век. Най-вероятно тяхната прародина е Китай. Египтяните също са ги познавали и използвали, както и евреите, етруските и други народи. В древния Рим камбанният звън е бил сигнал за поливане на улиците с вода през жегите. Древните гърци също са имали камбани. Първото използване на камбана за християнско богослужение се приписва на св. Павлин, епископ Нолански (353 – 431 г. след н.е.).
В Националния исторически музей в София се съхраняват едни от най-старите запазени камбани в Европа, например тази, намерена в гр. Мелник и изработена през 1220 г. от византийски майстор.
Vivos voco. Mortuos plango. Fulgura frango – Живите призовавам. Мъртвите оплаквам. Гръмотевиците прогонвам – това мото Шилер поставя в началото на своята творба „Песен за камбаната“. Всяка камбана е произведение на изкуството, но за времето си тя е и един вид високотехнологичен обект. Някои от тайните на старите майстори все още не са разкрити. Всяка камбана е ценна и уникална. Всички камбани са ръчна изработка, поради което имат уникален звук, който се променя с времето. Камбаната също има определена продължителност на живота, който понякога е 100 години, и за съжаление, почти всички имат нужда от ремонти. Камбаните обикновено са застрашени от механични повреди, влошаване на състоянието и кражба. Всяко увреждане на камбаната се отразява в нейната звучност.
Камбанният звън, поради своята специфика, се записва доста трудно и по особен начин. Сложна техника се налага да се използва и в случаите, когато камбаните са на трудно достъпни места или окачени на тесни или изгнили от времето дървени камбанарии.
Звуци от камбани – призоваващи, успокояващи, мощни, звуци, предупреждаващи за неприятности, но и възвестяващи свободата…