САЩ'94 - четвърти в света, еуфорията

На Световното първенство по футбол в САЩ през 1994 г. българският национален отбор записва най-големия си успех за всички времена – място в голямата четворка. България участва за шести път на световни финали, а за Мондиал ’94 се класира след историческия гол на Емил Костадинов в последната минута на квалификацията срещу Франция девет месеца по-рано, завършила 2:1, и „взема визи“ за САЩ. В този миг в ефира на Българската национална телевизия се ражда крилатата фраза „Господ е българин“ на легендарния футболен коментатор Николай Колев-Мичмана.

Отборът на Димитър Пенев или „Пеневата чета“, както остава в историята, се оказва приятната изненада на световния шампионат. Победата над Гърция с 4:0 в груповата фаза е първата, отбелязана от „трикольорите“ на такъв форум. В осминафиналите националите ни елиминират Мексико с 4:2 след дузпи, а на четвърт финала – световния шампион Германия с 2:1, след попаденията на Христо Стоичков и Йордан Лечков, което вписва България завинаги в историята на световния футбол. След тежкото и изненадващо поражение блестящият вратар Бодо Илгнер слага край на кариерата си в Бундестима. Българските „лъвове“ обаче нямат късмет на полуфинала, където губят от Италия с 1:2 след два гола на брилянтния Роберто Баджо и заради неотсъдената дузпа за игра с ръка на Алесандро Костакурта. В крайна сметка България остава четвъртата футболна сила в света след загуба с 0:4 от Швеция в мача за 3-то място.

Чуйте първите коментари на някои от националите след загубата от Италия, записани от пратеника на Българското национално радио на Световното първенство Калин Катев. Последователно звучат гласовете на треньора Димитър Пенев, капитана Борислав Михайлов, Емил Костадинов, Илиян Киряков, Красимир Балъков, Йордан Лечков, Христо Стоичков.

След мача Италия - България, САЩ' 94 - настроения и коментари

Наградата за голмайстор номер 1 на Мондиал ’94 е поделена между руснака Олег Саленко и Христо Стоичков, като и двамата имат по шест попадения. По-късно обаче Камата получава „Златната топка“ на списание „Франс Футбол“ за блестящата си игра с националната фланелка.

„Американското лято“ или лятото на българския триумф обединява всички българи и освен еуфория им донася много самочувствие, гордост и надежда за още по-големи успехи. Доказателство за това е посрещането на 22-мата от САЩ’ 94 на националния стадион „Васил Левски“. В атмосферата ни потапя репортерът на БНР Милан Марков.

С радостни възгласи и бурни аплодисменти многохилядна публика посреща националите