Сава Димитров
Проф. Сава Димитров (вторият отляво) със свои студенти от Българската държавна консерватория (дн. Национална музикална академия) ЦДА, фонд 828, опис 1, а.е. 174

Създателят на съвременната българска кларинетна школа – така е познат и остава в родната музикална история проф. Сава Димитров (19 октомври 1919 – 26 август 2008).

Да цени и обича музиката го научава Христо Дюлгеров – неговият пръв учител в родното Попово – известен цигулар, един от основателите на Русенската филхармония. Именно той го насочва от овчарската свирка, на която младежът свири с часове, към кларинета, а първите си уроци бъдещият корифей получава от Стоян Томов. За да подкрепи мечтата на Сава да учи в Музикалната академия, през 1940 година местното музикално дружество „Арфа“ му организира бенефисен концерт. Това е първото излизане пред публика на младия музикант, а със средствата, събрани от концерта, му купуват нов кларинет и саксофон. Така започва неговият път към сериозните занимания с музика. Как и защо се е „влюбил“ в кларинета Сава Димитров споделя в запис от 1994 година:

Постъпва в Музикалната академия при проф. Стоян Стоянов. Макар че още на приемния изпит професорът му казва: „С тези постижения още сега можеш да завършиш академията“, към таланта се добавят неговото трудолюбие, постоянство и воля. Още като студент става асистент на своя професор, свири като първи солист в Академичния симфоничен оркестър, а по-късно и в Операта. След завършване на образованието си през 1945 година специализира в Прага при проф. Владимир Ржиха и в Бърно при проф. Франтишек Хорак. В „чешкия“ си период младият кларинетист овладява получилата широка популярност в Европа и света т.нар. Бьом-система, която позволява постигане на по-добър тон и техническа свобода. Именно негова е заслугата за въвеждането на тази система у нас, като в запис от 1999 година той казва: „С гордост заявявам, че ако не бяхме преминали на Бьом-система, ние не можехме да направим тези големи завоевания“:

Яркото му кларинетно майсторство е високо оценено през годините 1947 – 1949, когато става носител на лауреатски награди в Женева – на международен музикален конкурс, в София – на първото общобългарско състезание за певци и инструменталисти и в Будапеща на световния младежки фестивал. Въпреки перспективите за световна кариера на изпълнител, Сава Димитров избира да се върне в България, за да концертира и открива нови таланти. Музикалната му дейност е многостранна. Изключително работоспособен и енергичен, големият музикант преподава, участва в камерни формации – свири с квартет „Аврамов“, проф. Панка Пелишек, Български духов квинтет и други. Чуйте изпълнение на Дивертименто №9 (Моцарт) от Български духов квинтет в състав: Борис Стоянов (флейта), Георги Теодосиев (обой), Сава Димитров (кларинет), Марко Минев (фагот), Христо Хараламбов (валдхорна). Записът е от 1956 година:

Първия си самостоятелен концерт той изнася в София през 1946 година. Оттогава концертира освен в България, в Чехословакия, Унгария, Румъния, Полша, бившите ГДР и СССР, Индия, Австрия, Белгия и др. Репертоарът му е разнообразен, а съчетанието на техника със завладяващ темперамент и емоционалност са високо ценени. Подбудител е за композиране на творби за кларинет от Илия Илиев, Филип Кутев, Марин Големинов, Георги Костов и др., на които е и първият вдъхновен изпълнител. През 1959 година с Люба Енчева създават най-успешното (и може би първо за страната) дуо пиано-кларинет. Почти четвърт век те са заедно на сцената – великолепно дуо, с безспорни качества и усет за партньорство. В свое интервю от 1999 година, съхранено в Златния фонд на БНР, проф. Димитров си спомня за срещата си с пианистката и началото на тяхната концертна дейност:

Документален запис на тяхно изпълнение е запазен от честване на „50 години БДК“ през 1971 година, когато дуетът изпълнява Сонатина от Артур Онегер:

Кларинетист с блестяща техника и усет на голям музикант, проф. Сава Димитров щедро предава майсторството си на своите ученици. Именно той става първи професор у нас по този инструмент – негов ученик е дори проф. Петко Радев. Сред многобройните му възпитаници и следовници се открояват имената на Атанас Колев, Фьодор Ананиевски, Димитър Димитров, Росен Овчаров, Александър Върбанов и още много други. А кларинетът става съдба и за неговия син – проф. Димитър Димитров, и за внука – проф. Сава Димитров, днес ректор на НМА „Проф. Панчо Владигеров“.