Сградата на Народното събрание, 1925 г.
Сградата на Народното събрание, 1925 г.

Историята на българския парламентаризъм всъщност е история на Народното събрание в следосвобожденска България – Третото българско царство до 9 септември 1944 г., Народна република България до 10 ноември 1989 г. и Република България до ден днешен. Строителите на съвременна България са имали пълното разбиране за значението на Парламента, за устройството на държавността, защото свикват Учредително, а веднага след него и Велико народно събрание непосредствено след освобождението на страната от турско владичество през 1878 г., а именно на 10 февруари 1879 г.

Първи предстоятел и на Учредителното и на Великото народно събрание е екзарх Антим I. Под неговото вещо и уравновесено председателство 231 народни избраници тогава, на 16 април 1879 г., приемат Търновската конституция, според която участието на народа в управлението на държавата се проявява чрез Народно събрание, което бива велико и обикновено. Задачите на Великото народно събрание тогава са били да избира държавен глава, да прави изменения на Конституцията и да разглежда териториални въпроси. Председателите на Народното събрание винаги са били (с някои изключения от времето на социализма, белязани от казионната роля на партията) видни личности и изявени деятели от всички сфери на обществения живот.

Припомняме техните имена, както и Ви предлагаме да чуете гласовете на председатели на Народното събрание, запазени в Златния фонд на Българското национално радио.

Учредително събрание
екзарх Антим I от 14.02.1879 до 16.04.1879

I Велико народно събрание екзарх
Антим I 17.04.1879

I Обикновено народно събрание
Петко Каравелов от 21.10.1879 до 24.11.1879

II Обикновено народно събрание
Петко Каравелов от 23.03.1880 до 26.03.1880
Петко Славейков от 26.03.1880 до 28.11.1880
Никола Сукнаров от 29.11.1880 до 18.12.1880

II Велико народно събрание
Тодор Икономов 1.07.1881

III Обикновено народно събрание
митрополит Симеон Варненско-Преславски от 11.12.1882 до 8.09.1883
Димитър Греков от 9.09.1883 до 25.12.1883

IV Обикновено народно събрание
Петко Каравелов от 27.06.1884 до 30.06.1884
Стефан Стамболов от 30.06.1884 до 26.07.1886
Георги Живков от 1.09.1886 до 6.09.1886

III Велико народно събрание
Георги Живков от 19.10.1886 до 1.11.1886
Димитър Тончев от 22.06.1887 до 3.08.1887

V Обикновено народно събрание
Димитър Тончев от 15.10.1887 до 12.12.1888
Захари Стоянов от 13.12.1888 до 6.09.1889
Панайот Славков от 22.10.1889 до 15.10.1890

VI Обикновено народно събрание
Панайот Славков от 15.10.1890 до 12.12.1892
Димитър Петков от 14.12.1892 до 3.05.1893

IV Велико народно събрание
Димитър Петков от 3.05.1893 до 17.05.1893

VII Обикновено народно събрание
Димитър Петков от 15.10.1893 до 19.11.1893
Георги Живков от 20.11.1893 до 1.08.1894

VIII Обикновено народно събрание
Теодор Теодоров от 15.10.1894 до 10.10.1896

IX  Обикновено народно събрание
д-р Георги Янкулов от 1.12.1896 до 19.12.1898

X Обикновено народно събрание
д-р Димитър Вачов от 16.05.1899 до 1.10.1899
Жечо Бакалов от 18.10.1899 до 29.09.1900

XI Обикновено народно събрание
Иван Ев. Гешов от 22.02.1901 до 25.10.1901
Марко Балабанов от 25.10.1901 до 23.12.1901

XII Обикновено народно събрание
Драган Цанков от 22.04.1902 до 21.08.1903

XIII Обикновено народно събрание
д-р Петър Стайков от 2.11.1903 до 30.01.1904
д-р Тодор Гатев от 20.10.1904 до 18.12.1905
д-р Петър Гудев от 17.10.1905 до 2.03.1907
Добри Петков от 5.03.1907 до 18.04.1908

XIV Обикновено народно събрание
Христо Славейков от 15.06.1908 до 15.09.1910
Петър Ораховац  от 15.10.1910 до 15.02.1911

V Велико народно събрание
д-р Стоян Данев от 9.06.1911 до 9.07.1911

XV Обикновено народно събрание
д-р Стоян Данев от 15.10.1911 до 1.06.1913
Иван Ев. Гешов от 26.06.1913 до 23.07.1913

XVI Обикновено народно събрание
д-р Димитър Вачов от 19.12.1913 до 31.12.1913

XVII Обикновено народно събрание
д-р Димитър Вачов от 20.03.1914 до 15.04.1919

XVIII Обикновено народно събрание
Найчо Цанов от 10.10.1919 до 20.02.1920

XIX Обикновено народно събрание
Александър Ботев от 15.04.1920 до 24.06.1921
Недялко Атанасов от 4.11.1921 до 11.03.1923

XX Обикновено народно събрание
Александър Ботев от 21.05.1923 до 11.06.1923

XXI Обикновено народно събрание
д-р Тодор Кулев от 9.12.1923 до 4.01.1926
Александър Цанков от 5.01.1926 до 15.04.1927

XXII Обикновено народно събрание
Александър Цанков от 19.06.1927 до 15.05.1930
Никола Найденов от 21.05.1930 до 15.04.1931

XXIII Обикновено народно събрание
Стефан Стефанов от 20.08.1931 до 12.10.1931
Александър Малинов от 15.10.1931 до 18.05.1934

XXIV Обикновено народно събрание
Стойчо Мошанов от 22.05.1938 до 24.10.1939

XXV Обикновено народно събрание
Никола Логофетов от 24.02.1940 до 16.05.1941
Христо Калфов от 16.05.1941 до 23.08.1944

      Христо Калфов - реч по повод смъртта на Цар Борис III, запис от 1943 г.

XXV Обикновено народно събрание 
Васил Коларов от 15.12.1945 до 6.11.1946

XXVI Обикновено народно събрание
Васил Коларов от 15.12.1945 до 6.11.1946

VI Велико народно събрание
Васил Коларов от 7.11.1946 до 8.12.1947
Райко Дамянов от 9.12.1947 до 21.10.1949
д-р Минчо Нейчев от 9.12.1947 до 16.01.1950

      Васил Коларов – реч при приемането на Конституцията, запис от 1947 г.
      Райко Дамянов – изказване на VI конгрес на БКП, запис от 1954 г.

XXVII Народно събрание
Фердинанд Козовски от 1.02.1950 до 2.12.1953
д-р Минчо Нейчев от 18.01.1950 до 27.05.1950
Георги Дамянов от 27.05.1950 до 13.01.1954

      Фердинанд Козовски – открива IV редовна сесия на Народното събрание, запис от 1955 г.
      Георги Дамянов – реч по повод изборите на 20.12.1953 г.

XXVIII Народно събрание
Фердинанд Козовски от 14.01.1954 до 11.12.1957
Георги Дамянов от 15.01.1954 до 12.01.1958

XXIX Народно събрание
Фердинанд Козовски от 13.01.1958 до 4.11.1961
Георги Дамянов от 13.01.1958 до 27.11.1958
Димитър Ганев от 30.11.1958 до 14.03.1962

      Димитър Ганев – новогодишно приветствие към българския народ, запис от 1959 г.

XXX Народно събрание
Фердинанд Козовски от 15.03.1962 до 12.11.1965
Сава Гановски от 6.12.1965 до 8.12.1965
Димитър Ганев от 15.03.1962 до 20.04.1964
Георги Трайков от 23.04.1964 до 10.03.1966

XXXI Народно събрание
Сава Гановски от 11.03.1966 до 18.05.1971
Георги Трайков от 11.03.1966 до 6.07.1971

      Сава Гановски открива тържествено заседание на Народното събрание в зала „Универсиада“, на което се провъзгласява новата конституция на България, запис от 1971 г.

XXXII Народно събрание
Георги Трайков от 7.07.1971 до 27.04.1972
д-р Владимир Бонев от 27.04.1972 до 9.03.1976

      Георги Трайков - новогодишно приветствие към българския народ, запис от 1971 г.
      Владимир Бонев - слово на тържествено събрание по случай 105 години от рождението на Ленин, запис от 1975 г.

XXXIII Народно събрание
д-р Владимир Бонев от 15.06.1976 до 7.04.1981

XXXIV Народно събрание
Станко Тодоров от 16.06.1981 до 21.03.1986

      Станко Тодоров – слово пред Народното събрание във връзка с новия семеен кодекс, запис от 1985 г.

XXXV Народно събрание
Станко Тодоров от 17.06.1986 до 3.04.1990

VII Велико народно събрание
Николай Тодоров от 17.07.1990 до 2.10.1991

      Николай Тодоров – изказване по повод 120 години от създаването на Народното събрание, запис от 1999 г.

XXXVI Народно събрание
Стефан Савов от 4.11.1991 до 24.09.1992
Александър Йорданов 5.11.1992 до 17.10.1994

      Стефан Савов – реч след избора му за председател на Народното събрание на 4.11.1991 г.
      Александър Йорданов – обръщение към нацията за обстановката в страната и предсрочни парламентарни избори, запис от 1994 г.

XXXVII Народно събрание
Благовест Сендов от 12.01.1995 до 13.02.1997

      Благовест Сендов – слово по повод 120 години от Априлското въстание, запис от 1996 г.

XXXVIII Народно събрание
Йордан Соколов от 7.05.1997 до 19.04.2001

      Йордан Соколов – за ролята на Априлското въстание и значението на историческото заседание на Оборище, запис от 2001 г.

XXXIX Народно събрание
проф. Огнян Герджиков от 5.07.2001 до 4.02.2005
доц. Борислав Великов  от 23.02.2005 до 17.06.2005

      Проф. Огнян Герджиков - слово във Велико Търново по повод Деня на независимостта, запис от 2004 г.
      Борислав Великов - интервю от Люксембург при подписване на Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС, запис от 25 април 2005 г.

XL Народно събрание
Георги Пирински от 11.07.2005 до 25.06.2009

      Георги Пирински - реч в Карлово по случай 170-годишнината от рождението на Васил Левски, запис от 2007 г.

XLI Народно събрание
Цецка Цачева от 14.07.2009 до 14.03.2013

      Цецка Цачева отговаря на въпрос във връзка с поискана информация от ГРАО, запис от 2010 г.

XLII Народно събрание
Михаил Миков от 21.05.2013 до 5.08.2014

      Михаил Миков – думи при встъпването му в длъжност като председател, запис от 2013 г.

XLIII Народно събрание
Цецка Цачева от 27.10.2014 до 26.01.2017

      Цецка Цачева – обръщение от парламентарната трибуна при избора ѝ за председател, запис от 2014 г.

XLIV Народно събрание
Димитър Главчев от 19.04.2017 до 17.11.2017
Цвета Караянчева от 17.11.2017 – до момента

      Димитър Главчев – първа реч като новоизбран председател на НС, запис от 2017 г.
      Цвета Караянчева при встъпването ѝ в длъжност като председател на НС, запис от 2017 г.