спортист на годината

Най-престижната награда за български спорт е „Спортист на годината“. Победителят се избира от акредитирани журналисти. За пръв път анкетата е организирана през 1942 г. от в. „Спорт“ и най-добрият спортист на България е определен между читателите на вестника.

В дълготрайната памет на БНР – Златния фонд се съхраняват гласовете на някои от носителите на тази награда.

Завоювалите авторитетното отличие са:

1958 г.
Ваня Войнова, баскетбол

1959 г.
Лютви Ахмедов, борба, свободен стил

1960 г.
Димитър Добрев, борба, класически стил

1961 г.
Димитър Хлебаров, лека атлетика, овчарски скок

1962 г.
Еньо Вълчев, борба, свободен стил

1963 г.
Продан Гарджев, борба, свободен стил

1964 г.
Боян Радев, борба, класически стил

1965 г.
Георги Аспарухов, футбол

1966 г.
Продан Гарджев, борба, свободен стил

1967 г.
Боян Радев, борба, класически стил

1968 г.
Боян Радев, борба, класически стил

1969 г.
Михаил Желев, лека атлетика, бягане на 3000 метра с препятствия

1970 г.
Петър Киров, борба, класически стил

1971 г.
Петър Киров, борба, класически стил

1972 г.
Йордан Биков, вдигане на тежести

1973 г.
Неделчо Колев, вдигане на тежести

1974 г.
Лиляна Томова, лека атлетика, бягане на 800 метра и 1500 метра

1975 г.
Валентин Христов, вдигане на тежести

1976 г.
Иванка Христова, лека атлетика, тласкане на гюле

1977 г.
Тотка Петрова, лека атлетика, бягане на 800 метра и 1500 метра

1978 г.
Здравка Йорданова и Светла Оцетова, академично гребане, двойка скул

1979 г.
Александър Томов, борба, класически стил

1980 г.
Любомир Любенов, кану-каяк

1981 г.
Янко Русев, вдигане на тежести

1982 г.
Благой Благоев, вдигане на тежести

1983 г.
Васил Етрополски, фехтовка, сабя

1984 г.
Людмила Андонова-Жечева, лека атлетика, скок на височина

1985 г.
Стефка Костадинова, лека атлетика, скок на височина

1986 г.
Йорданка Донкова, лека атлетика, бягане на 100 метра с препятствия

1986 г.
Асен Златев, вдигане на тежести

1987 г.
Стефка Костадинова, лека атлетика, висок скок

1987 г.
Христо Марков, лека атлетика, троен скок

1988 г.
Таня Богомилова, плуване, бруст

1988 г.
Христо Марков, лека атлетика, троен скок

1989 г.
Весела Лечева, спортна стрелба

1989 г.
Валентин Йорданов, борба, свободен стил

1990 г.
Стефан Ботев, вдигане на тежести

1991 г.
Серафим Тодоров, бокс

1992 г.
Николай Бухалов, кану-каяк

1993 г.
Серафим Тодоров, бокс

1994 г.
Христо Стоичков, футбол

1995 г.
Стефка Костадинова, лека атлетика, скок на височина

1996 г.
Стефка Костадинова, лека атлетика, скок на височина

1997 г.
Йото Йотов, вдигане на тежести

1998 г.
Екатерина Дафовска, биатлон

1999 г.
Гълъбин Боевски, вдигане на тежести

2000 г.
Тереза Маринова, лека атлетика, троен скок

2001 г.
Йордан Йовчев, спортна гимнастика

2002 г.
Румяна Нейкова, академично гребане, скиф

2003 г.
Йордан Йовчев, спортна гимнастика

2004 г.
Мария Гроздева, спортна стрелба

2005 г.
Веселин Топалов, шахмат

2006 г.
Албена Денкова и Максим Ставийски, фигурно пързаляне

2007 г.
Станка Златева, борба, свободен стил

2008 г.
Румяна Нейкова, академично гребане, скиф

2009 г.
Детелин Далаклиев, бокс

2010 г.
Станка Златева, борба, свободен стил

2011 г.
Станка Златева, борба, свободен стил

2012 г.
Кубрат Пулев, бокс

2013 г.
Иво Ангелов, борба, класически стил

2014 г.
Григор Димитров, тенис на корт

2015 г.
Габриела Петрова, лека атлетика, троен скок

2016 г.
Мирела Демирева, лека атлетика, висок скок

2017 г.
Григор Димитров, тенис на корт